Mülhem Otomotiv
ANASAYFA HAKKIMIZDA YEDEK PARÇA AKSESUAR YAĞLAR OTO BAKIM İLETİŞİM
Geri Dön
MERCEDES
BMW
AUDI
FORD
PEUGEOT
SEAT
VOLKSWAGEN
LAND ROVER
RANGE ROVER
RENAULT
HYUNDAİ
FİAT
LAMBORGHİNİ
JEEP
KIA
MINI COOPER
PORSCHE
HONDA
Geri Dön
MERCEDES
BMW
AUDI
FORD
PEUGEOT
SEAT
VOLKSWAGEN
LAND ROVER
RANGE ROVER
RENAULT
HYUNDAİ
FİAT
LAMBORGHİNİ
JEEP
KIA
MINI COOPER
PORSCHE
HONDA
LÜMEN NEDİR? OTOMOBİL AMPULLERİNDE LÜMEN DEĞERİ.

LÜMEN NEDİR? OTOMOBİL AMPULLERİNDE LÜMEN DEĞERİ.

Lümen Nedir? Oto Ampullerde Lümen Değeri Ne İfade Eder?
Oto aydınlatma sistemlerinde Lümen değeri ampulün ışık gücünü gösterir. Lümen değeri yüksek olan bir ampul far aynasından yansıyarak yola daha fazla ışık verir, birim yüzeyi daha fazla aydınlatır. Dolayısıyla yolu daha iyi aydınlatır.

Lümen’in bilimsel tanımı şöyledir: Bir ışık kaynağının bir metre mesafede bulunan 1 m2 lik bir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık miktarına bir lümen denir. Fizikteki sembolü lm'dir.

Katalog değeri olarak 55 watt bir halojen oto ampulünün lümen değeri 1600- 1800lm arasında, 35Watt D1S xenon ampul 3000-3200lm arasında, 35 Watt LED ampulün lümen değeri 4000-6000lm arasında olduğu belirtilmektedir. Bu değerler ürünün kalitesine, markasına, dizaynına göre farklılık gösterebilir.

Lümen tanımında bahsedildiği gibi oto ampullerin lümen değerleri laboratuvar ortamında ampulün 1 metre uzaklıkta birim yüzeye verdiği dik olarak gelen ışık miktarı olarak profesyonel cihazlarla ölçülerek belirlenir. Bu değer ampulün katalog bilgisinde belirtilen Lümen değeridir.

Ancak gerçek ortamda ve normal kullanım şartlarında bu ampulün lümen değeri, ampul aracın farına takıldığında bir çok farklı dış etkenden etkilenerek yola yansıyan ışık miktarı artar ya da azalır. Örneğin çok güçlü ışık veren, Lümen değeri yüksek bir oto ampulü, eskimiş ve kararmış bir far aynasından yeterince yansıma yapamayacağı için yola düşen ışık miktarı çok az olabilir.

Yine benzer bir şekilde far reflektörüne yada far merceğine uygun olmayan, doğru odaklama yapamayan, doğru yansıma yapamayan bir ampul, lümen değeri yüksek olsa bile yola düşen ışık miktarı azalabilir, homojen olmayan bir ışık dağılımı ortaya çıkabilir. Ampulün 1mm ileride veya geride durması bile yola düşen ışık miktarını ve ışığın dağılımını olumsuz etkileyebilir.

Işığın yönü, far aynasına düşen ışığın aynanın neresine, hangi yöne düştüğü de yansımanın doğru olması için çok önemlidir.

Bu ve benzeri faktörler nedeniyle araçlardaki orijinal halojen ampul yerine takılan modifiye amaçlı xenon yada LED ampullerin yapısı çok önemlidir. Dışarıda çok güçlü yanan bir ampul araç farına takılınca istenmeyen yansımalar, ışığın farklı yönlere dağılması, karşıdan gelen sürücünün gözünü alması gibi sonuçlara neden olabilir.

Bu yüzden LED xenon far ampulü alırken ampulün ışık veren çiplerinin yerinin ve yönünün orijinal halojen ampul ile aynı yada benzer olmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde en iyi sonuç alınır. Ekli resimde kırmızı çizgi ile gösterilen ışık merkezlerinin hizası aynı olmalıdır.